PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Češi se stávají oběťmi
počítačových virů nejméně často v EU
Češi vědí, jaké nebezpečí jim hrozí z internetu a svá data si chrání.
11.2.2008
Čeští uživatelé internetu se stávají oběťmi útoku počítačových virů nejméně často v celé Evropské unii. Uvedli to statistici Eurostatu. Podle analytiků přišlo kvůli škodlivému kódu o svá data či se muselo vyrovnat se zpomalením systému v posledních 12 měsících jen sedm procent Čechů.
To je výrazně lepší výsledek než v nejhorší Litvě, kde se potýkala se stejnými problémy téměř polovina uživatelů.
Výsledek České republiky je rovněž nižší než průměr v celé Evropské unii, kde se s následky virového útoku během posledního roku potýkala téměř čtvrtina lidí, kteří mají přístup k internetu. Kolem unijního průměru se pohybuje celá řada zemí, včetně Slovenska, kde se s virem setkalo 22 procent uživatelů.
Češi ví, jaké nebezpečí jim hrozí
Češi si jsou podle statistik evidentně vědomi nebezpečí, které jim hrozí, pokud nemají dostatečně zabezpečený počítač proti virovému či jinému napadení. V EU totiž patří k nejpilnějším, pokud jde o zálohování dat, o něž by mohli v případě napadení virem přijít.
Kopie části počítačového obsahu si vytváří třetina českých uživatelů. Více je to pouze v Řecku se 43 procenty, Francii s 35 procenty a na Maltě se 34 procenty. Nejméně naopak v Polsku se 13 procenty.
Programy jsou stále lepší, nebezpečí ale neubývá
Nebezpečí napadení počítačovým virem rok od roku roste, navzdory dokonalejším antivirovým programům. Podle českého výrobce antivirových programů AVG Technologies, který donedávna působil pod názvem Grisoft, se loni do srpna objevilo na internetu téměř půl miliónu různých nových variant virů a dalších škodlivých programů.
Proti loňsku, kdy antivirové firmy detekovaly za celý rok 210 000 programů, se počet škodlivých kódů více než zdvojnásobil.
V současnosti není obtížné získat hotový špiónský program pro vlastní účely nebo přístup k napadeným počítačům. Stejně tak existuje trh s odcizenými uživatelskými daty, čísly kreditních karet, bankovních účtů nebo účtů sociálního pojištění.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: