PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Ostravsko už ví,
proč má špatný vzduch. Špiní jej hutě
Arcelor Mittal Ostrava v srpnu 2007. Hnědý emisní mrak obsahuje zejména oxidy železa a další prvky tvořící tuhé znečišťující látky. Právě železo v neobvykle vysokých koncetracích se objevilo v polétavém prachu na území nedalekého Havířova.
26.01.2008
Havířov/Ostrava - V nepřehledném sporu o to, kdo nese hlavní podíl na stále horším stavu ovzduší na Ostravsku, se objevila první fakta, jež mohou usvědčit viníky.
Nová měření Státního zdravotního ústavu na území Havířova totiž ukazují, že hlavním zdrojem polétavého prachu v ovzduší jsou hutní podniky v Ostravě.
Až dosud panovala na Ostravsku paradoxní situace. Stav ovzduší se v posledních letech neustále zhoršoval, ale nikdo nedokázal odhalit příčinu. "Je to doprava, průmysl a lokální zdroje, například kotle v rodinných domech," opakovali odborníci. Konkrétněji však viníka dosud neurčili.
Lékaři přitom varují, že pokud se situace na Ostravsku nezlepší, bude to znamenat další vážná rizika pro zdraví stovek tisíc obyvatel regionu. K tomu je však nutné zjistit, odkud znečištění pochází.
"My to teď víme jasně," uvedl pro Aktuálně.cz primátor Havířova František Chobot. "Je to společnost Arcelor Mittal v Ostravě." Na podporu tohoto tvrzení zveřejnil Havířovský magistrát závěry ze zprávy zdravotního ústavu.
A v těch se píše: "Ze závěrů studie vyplývá, že město Havířov je ovlivněno průmyslovými zdroji v Ostravě. Vyšší hodnoty polétavého prachu souvisí spíše s významným zdrojem znečištění ovzduší typu metalurgické výroby, a nikoli se zdroji lokálního významu. Kovy analyzované v prachu - železo, arsen - pocházejí z hutní výroby."
Účet za měření? Půlka pro Mittal
Havířov leží asi pět kilometrů vzdušnou čarou od areálu největší hutní firmy v České republice Arcelor Mittal v Ostravě Kunčicích. Plošné měření na území města objednal magistrát loni na podzim a zaplatí za ně tři sta tisíc korun.
Samotná firma Mittal slíbila Havířovu, že polovinu nákladů uhradí. "Zástupci Mittalu nám to na podzim sami nabídli. Byli si tehdy asi jistí, že to pro ně dobře dopadne," říká primátor Chobot.
Hutní firma teď závěry měření zpochybňuje. "Výsledky upozorňují pouze na skutečnost, že hutní výroba má vliv na ovzduší v Havířově," uvedla mluvčí Mittalu Jana Dronská. "To jsme ale věděli už dávno. Primátor Havířova asi potřebuje před lidmi obhájit, že město neutratilo peníze za meření zbytečně "
Vedoucího chemické laboratoře Státního zdravotního ústavu v Ostravě Jiřího Bílka komentář tiskové mluvčí překvapil. "Tak to od Mittalu slyším poprvé. Až dosud opakovaně tvrdili, že je u nich vše v pořádku a že ovzduší na Ostravsku neovlivňují," uvedl Jíří Bílek, který měření na území Havířova řídil.
Narozdíl od havířovského primátora je však Jiří Bílek ve svých závěrech mnohem opatrnější. "Ačkoli je Mittal z hutních firem jasně největší, není v Ostravě jediný. Abychom dokázali vyčíslit přesný podíl jednotlivých podniků na znečištění ovzduší polétavým prachem, museli bychom ve výzkumu ještě pokračovat," upřesnil.
V Moravskoslezském kraji působí tři významní výrobci oceli. Vedle Mittalu jsou to ještě Třinecké železárny a ostravská společnost Vítkovice Steel. Měření státního zdravotního ústavu vyloučilo, že by ovzduší Havířova ovlivňovaly Třinecké železnárny. Ve hře tedy ještě zůstávají Vítkovice.
Další výsledky za půl roku
Měření polétavého prachu v Havířově bude pokračovat nejméně do poloviny tohoto roku, kdy by měly být k dispozici další údaje. Čekají na ně obyvatelé a radní také v jiných městech a obcích na Ostravsku.
Například lidé v sousedním Šenově podepisují petici, která žádá Mittal i odpovědné úřady, aby přijaly taková opatření, která by situaci v regionu zlepšila. Podobnou petici už loni podepsalo několik tisíc obyvatel ostravského obvodu Radvanice a Bartovice.
"Výsledky měření v Havířově jsou pro nás velkým povzbuzením," uvedla místostarostka Radvanic a Bartovic Ivana Michálková. Městský obvod leží v těsném sousedství Arcelor Mittal. "Jsou to argumenty potvrzující skutečnost, kterou tady všichni dobře známe. Na vině je Mittal."
Také její radnice objednala u zdravotního ústavu výzkum monitorující stav životního prostředí. Vedle nepřetržitého měření stavu ovzduší dokončují odborníci analýzu, která by měla vyhodnotit přítomnost škodlivin například v půdě, rostlinách nebo třeba ovoci v okolí hutní firmy.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: