PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Letíte mimo EU? Budete v databázi ještě 12 let
06.11.2007
Brusel - Chystáte se na dovolenou do Turecka nebo se naopak vracíte z tuniské pláže? Pak musíte v budoucnu počítat s tím, že EU bude o vaší cestě archivovat až devatenáct údajů - a to po dobu třinácti let.
Vyplývá to z návrhu "protiteroristického balíčku" Evropské komise, který byl dnes představen v Bruselu. V návrzích se počítá s povinností předávat data o pasažérech, která shromažďují letecké společnosti (záznamy označované jako PNR).
"Teroristé mohou udeřit kdykoliv, kdekoliv a jakýmikoliv prostředky. Nemůžeme k tomu být lhostejní," zdůvodnil návrh eurokomisař pro spravedlnost a vnitro Franco Frattini.
Inspirací je pro Evropskou unii model, který USA a Kanada začaly aplikovat po 11. září.
Systém předávání dat nejpozději 24 hodin před odletem a následné archivace údajů by měl začít fungovat nejpozději v roce 2011.
A co všechno se v národní databázi objeví? Kromě čísla letenky a itineráře cesty také například údaje o tom, kdy a jak jste letenku zaplatili, na jakém místě jste seděli nebo kolik vážilo vaše zavazadlo.
Data budou ukládána v národních databázích v aktivní podobě po dobu pěti let, dalších osm roků je ale bude možné kdykoliv vyvolat a použít.
Jednotlivé státy si kromě toho podezřelá data mohou předávat, i když zatím není jisté, jestli bude existovat jednotná celoevropská databáze, jakou využívají například státy Schengenu.
Na rozdíl od USA nebude Evropa trvat ani na citlivých osobních datech. Nikde se ta nebude archivovat, jestli jste vozíčkář nebo žádáte na palubě o košer stravu.
Big Brother na palubě
K vytváření podobných databází ale chybí prozatím legislativa. Bez problémů by s novou metodou boje proti terorismu mohla začít jen Velká Británie, Dánsko a Francie.
Přestože Evropská komise ve svém návrhu zdůrazňuje, že předávání PNR je účinnou metodou boje s terorismem a organizovanou kriminalitou, někteří experti s tím nesouhlasí. "Je to jen další metoda, jak dostat lidi pod kontrolu a z každého učiní podezřelého," komentoval plán EU redaktor britského serveru Statewatch Tony Bunyan.
Statewatch také cituje ze studie amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Mezi lety 2004 a 2006, tedy za dva roky systému vyhodnocování PNR, vzešlo pouze 1200 údajů, které skončily v kategoriích kriminální osoba nebo ilegální přistěhovalec.
Dokonce i Evropská komise přiznává v návrhu opatření, že úřady pro ochranu osobních údajů jednotlivých států EU jsou k možnostem sdílení dat o pasažérech aerolinek velmi skeptické.
EU chce cenzurovat internet
Komise také včera vyzvala členské státy, aby tvrdě zakročovaly proti násilí šířenému na internetu, a to blokováním příslušných webových stránek.
Také tento krok kritizují ochránci lidských práv jako omezování svobody projevu.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: