PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Doktoři nechtějí pracovat 6 dní týdně
17.01.2007
Lékařští odboráři chystají na polovinu listopadu demonstraci proti ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi. Nelíbí se jim, že Julínek navrhuje zvýšit jejich základní pracovní dobu ze 40 na 48 hodin týdně. Tím by se jejich běžný pracovní týden zvýšil z pěti na šest dní.
Nespokojenost doktorů z nemocnic s případným zavedením "šestidenního" pracovního týdne je tak velká, že dokonce začínají uvažovat i o stávce.
"Znáte někoho, komu by se líbilo obnovení pracovních sobot? Část přesčasů by se nám navíc přesunula do základní pracovní doby, čímž by nám klesly platy," zlobí se šéf lékařských odborů Martin Engel. Podle něj by měl Julínkův návrh negativní vliv i na pacienty. "V nemocnicích budou lékaři trávit ještě více času než dnes, a tím pádem budou ještě unavenější. A unavený lékař je pro pacienty velmi nebezpečný," říká Engel.
Odbory podporuje v jejich boji proti Julínkovu návrhu i lékařská komora. "Nelíbí se nám, že návrh obsahuje i to, že by o pracovní době zdravotníků mohla místo parlamentu rozhodovat vláda. To nemá u žádné jiné profese obdoby," říká prezident komory Milan Kubek.
Je to "dobrovolné"
Ministerstvo zdravotnictví se ale hájí: Delší pracovní dobu navrhujeme proto, aby lékaři ani ředitelé nemocnic nemuseli obcházet zákoník práce. Ten dnes připouští, aby lékař odpracoval 40 hodin týdně plus osm hodin přesčasů.
Lékařů a sester je ale v českých nemocnicích málo, a proto musí pracovat mnohem víc, než zákoník dovoluje. Šéfové nemocnic ho obcházejí uzavíráním zvláštních dohod o pracovní činnosti. A to je na hraně, možná i za hranou zákona.
Jenže: pokud by ředitelé do puntíku zákoník dodržovali, neměl by kdo v nemocnicích pracovat a desítky z nich by musely výrazně omezit svůj provoz, a tím i dostupnost zdravotní péče pro pacienty. "Některé nemocnice, ale i záchranky nemají jinou šanci než zákoník porušovat," říká mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.
Podle Julínkova plánu by proto nově mohli ředitelé nemocnic doktory a sestry vyzvat, aby týdně odpracovali minimálně 48 hodin a k tomu ještě osm hodin přesčasů. Zdravotníci sice mohou podle návrhu delší pracovní dobu odmítnout, lékařské odbory se ale obávají, že je zaměstnavatelé k přijetí delší pracovní doby jednoduše přinutí.
"Zaměstnavatel je vždycky ve výhodnější pozici než zaměstnanec. Každý ředitel nemocnice proto vyvine obrovský tlak, aby prodloužení pracovní doby stoprocentně využil," bojí se Engel.
To, že by na zdravotníky k delší pracovní době jakkoli tlačili, ale šéfové nemocnic odmítají. "Určitě bychom k tomu nikoho nenutili. Odboráři jsou u nás silní a snažíme se s nimi vycházet," říká šéf FN v Hradci Králové Leoš Heger.
A podobně mluví ředitel nemocnic v Prostějově, Přerově a Šternberku Petr Malý.
Rozhodne se v pondělí
Odboráři se ještě na datu a místu listopadové demonstrace neshodli. "O způsobu našeho protestu se rozhodne příští pondělí na celostátní poradě předsedů místních organizací," říká Engel.
Podle informací HN odboráři demonstraci předběžně plánují na 13. listopad, kdy budou o Julínkově návrhu jednat odbory, zaměstnavatelé a vláda. A pokud Julínek odborářům v listopadu neustoupí, hrozí opravdovou stávkou.
Byla by to vůbec první stávka nemocničních doktorů od března 1996, kdy se na Václavském náměstí shromáždilo 16 tisíc zdravotníků. Ministerstvo je ale klidné. "Jestli se opravdu něčeho bojíme ze všeho nejméně, tak to jsou protesty odborářů," říká Tomáš Cikrt.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: