PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Mýtné bude možná platit i rodina ve větším kombíku


19.09.2007

Jízda po dálnici se za rok a čtvrt může řadě lidí pořádně prodražit. Stačí vyrazit větším osobním autem, třeba kombi VW Passat, které má vzadu tažné zařízení, a v autě už musí být palubní jednotka, z níž se projetím mýtnými branami odečítají peníze.

Mýtné je přitom určené především pro nákladní dopravu. Dnes zatím takto platí za jízdu po dálnici auta těžší 12 tun. Pokud by však trvala současná praxe, do plateb mýtného spadne i řada větších rodinných aut, SUV nebo offroadů.

Od roku 2009 totiž budou mýtné platit i všechna auta těžší 3,5 tuny. Že VW Passat Variant s tažným zařízením nemá 3,5 tuny? To sice samotné auto nemá, jenže stát to vidí jinak. Postupuje totiž podle metodického pokynu ministerstva dopravy. A ten v případě auta, které má tažné zařízení, bere v potaz celkovou hmotnost soupravy, tedy auta a přívěsu dohromady. Ta přitom v případě zmíněného volkswagenu může být 3,9 tuny, u některých SUV i více než 4 tuny.

"A nevadí, že s přívěsem vůbec nejezdíte. Stačí mít jen samotné tažné zařízení," říká Martin Felix ze sdružení dopravců Česmad Bohemia, které na budoucí problém upozornilo.

S náklaďákem k soudu

Vše vychází z dnešní praxe u nákladních aut. Podle sdružení je nesmyslné, aby auto, které ve skutečnosti váží méně než 12 tun, platilo mýtné jen proto, že papírově může vážit více než 12 tun.

"Letos 17. dubna jsme se nechali chytit celní správou s nákladním vozem MAN, který měl 11 tun, ale i tažné zařízení. Správní řízení proběhlo 8. srpna, ale zatím jsme žádné rozhodnutí nedostali," říká Felix s tím, že dopravci chtějí tento problém dostat k soudu.

Už proto, že v budoucnu bude tento problém řešit daleko více řidičů větších osobních aut. "Aplikovat metodický pokyn ministerstva jak nakládat s auty, která mohou vážit více než dvanáct tun, na auta, jež mohou vážit více než 3,5 tuny, je zcela nepochybně logická cesta," říká právník Richard Pecha.

Ministerstvo to vyřeší

I ministerstvo dopravy si uvědomuje, že za rok a čtvrt může nastat problém. "Ano, to nebezpečí může hrozit, ale myslím, že se teď díváme moc daleko do budoucnosti. Věřím, že to ještě nějak ošetříme," říká mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Že se vše dá nějak ošetřit, lze zjistit už nyní při pohledu na šestistránkový výklad zákona o pozemních komunikacích, který řeší, co to vlastně je jízdní souprava, jejíž nejvyšší hmotnost je 12 tun.

Z výkladové dílny ministerstva dopravy vyplynulo, že lze toto označení těžkých aut vyložit dvěma způsoby. "Nicméně je tam zdůvodněno, že způsob příznivý pro řidiče se nedá použít. Naopak ten, který říká, že dvanáctitunové auto je i to, které váží méně, ale s přívěsem přesáhne 12 tun, je výkladem správným," říká právník Pecha.

Takovýto výklad potom ministerstvo označilo za eurokonformní, protože má blíže k evropské směrnici.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu