OČISTNÉ PROCESY SÍLÍ - PLANETA ZEMĚ SE OČIŠŤUJE OD HRUBOVIBRAČNÍCH ENERGIÍ
Belgie: Země se rychle otepluje, hrozí zaplavení metropolí
28.3.2007
Belgičtí meteorologové vyslali světu důrazné varování, že od roku 1989 se průměrná teplota v jejich zemi zvýšila o 0,9 stupně Celsia. "Oteplování je mnohem horší, než se čekalo," stojí ve zprávě Královského meteorologického institutu (KMI). Podle další studie, kterou otiskl prestižní časopis Environment and Urbanization, bude do roku 2080 kvůli stoupající mořské hladině každý rok zaplaveno 100 miliónů lidí.
BRUSEL/LONDÝN - V Belgii a sousedních státech je podle KMI oteplování rychlejší než v dalších oblastech světa. Jako příčinu uvádí vědci zvýšenou produkci skleníkových plynů a stále větší podíl městské zástavby.
Belgičtí meteorologové upozornili, že v uplynulém desetiletí přišla téměř každoročně vlna veder, která se v letech 1954 až 1980 objevovala jen jednou za desetiletí. Roste i počet tropických dnů a léta prý budou v nadcházejícím období ještě teplejší a sušší než doposud.
V zimě bude více dešťů než sněhu
Naproti tomu v zimě se bude objevovat více srážek, avšak spíš dešťových než sněhových. Od roku 1989 se podle KMI v belgických Ardenách také o deset centimetrů zvýšila průměrná výška míst s výskytem sněhu. V sousedním Německu se ale průměrná teplota v letech 1989 až 2006 nezměnila. Tamní meteorologická služba uvádí, že před osmi lety i loni dosáhl tento ukazatel stejné hodnoty, konkrétně 9,5 stupně. "Vzestup teplot ale lze již vypozorovat z vývoje za uplynulá desetiletí," tvrdí expert Gerhard Müller-Westermeier v narážce na fakt, že za posledních sto let se v Německu průměrná roční teplota zvýšila o 0,8 stupně.
Tokio a New York mohou skončit pod vodu
Asi dvě třetiny největších světových měst včetně New Yorku či Tokia, které leží v pobřežních oblastech s malou nadmořskou výškou, ohrožuje stoupající hladina moře a dopady globálního oteplování, uvádí studie v časopise Environment and Urbanization.
V záplavové zóně do deseti metrů nad mořem žije celkem 634 milionů lidí. Ve zhruba 70 procentech z více než 180 zemí světa žijí obyvatelé příbřežních oblastí ve městech s více než pěti milióny lidí. K ohroženým metropolím tak patří japonské Tokio, americký New York, indická Bombaj, Šanghaj v Číně, indonéská Jakarta či bangladéšské Dháka. Nejvíce je ohrožena Asie, v níž leží pět států s největší koncentrací populace v nebezpečných pobřežních zónách, a chudé země.
Vlády jednotlivých zemí se musí připravit na to, že ochrana před stoupající mořskou hladinou respektive záplavami nebude levná, varuje spoluautor studie Gordon McGranahan z Mezinárodního institutu pro životní prostředí a rozvoj v Londýně. Země by měly počítat i s tím, že v souvislosti se záplavami zřejmě dojde ke stěhování velkého počtu lidí z nebezpečných oblastí. Začít s omezením počtu obyvatel v těchto oblastech by se mělo už nyní, tvrdí vědci.
Odborníci z Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) v únoru oznámili, že teplota na Zemi se může do konce století zvýšit až o 6,4 stupně a hladina oceánů stoupnout až o 58 centimetrů.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: