PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
V čínských továrnách na hračky dávají pokuty za toaletu nebo mluvení
ČÍNŠTÍ OTROCI POD TAKTOVKOU JEŠTĚRŮ Z PEKEL ZPŮSOBUJÍ STLAČOVÁNÍ NÁKLADŮ A CEN VÝROBKŮ PO CELÉM SVĚTĚ A SOUČASNĚ TÍM VYTVÁŘÍ DALŠÍ OTROKÁRNY V KONKURENČNÍCH - JINÝCH ČÁSTECH SVĚTA, VČETNĚ EVROPY A SEVERNÍ AMERIKY. ZPŮSOBUJÍ TAKÉ ZADLUŽOVÁNÍ TĚCH OBLASTÍ, KTERÉ SI DŘÍVE VĚTŠINU SVÉ SPOTŘEBY VYRÁBĚLI SAMI, ALE V ASIJSKÉ KONKURENCI O TUTO VÝROBU PŘICHÁZEJÍ, A SOUČASNĚ NESNIŽUJÍ SVOJI SPOTŘEBU - TÍM VZNIKÁ OBROVSKÝ DLUH, KTERÝ JE NEJPRVE SKRYTÝ, A POTOM AŽ BUBLINA PRASKNE, SE ZVIDITELNÍ TZV. KRIZEMI (JAK TOMU ŘÍKAJÍ POZEMŠŤANÉ). JEŠTĚŘI Z PEKEL TAK OTROCKOU PRÁCI DIKTUJÍ LIDEM PO CELÉ PLANETĚ ZEMI, VČETNĚ TZV. VYSPĚLÝCH ZEMÍ. TAKTO SI VOLÍ SVOJI BUDOUCNOST VĚTŠINA LIDSTVA, KTERÁ VOLÍ NEGATIVNÍ STAV, PŘIČEMŽ TOTO JE UMOCNĚNO TRANSFERY ČIPOVÝCH TECHNOLOGIÍ JEŠTĚRŮ Z PEKEL DO VŠECH OBLASTÍ ŽIVOTA LIDÍ.
29.11.2010
Desítky hodin přesčasů, pokuty za mluvení, podvody při auditech i dětská práce. Tyto nešvary v čínských továrnách na hračky odhalil nezávislý výzkum, jak uvedla česká nevládní organizace Společnost pro Fair Trade.
Podle výzkumu až 80 procent hraček prodaných v České republice včetně výrobků od známých značek jako je Disney či Mattel, pochází z Číny. Dělnice a dělníci vyrábějící v čínských továrnách hračky prý často nemají žádnou pracovní smlouvu, jsou nuceni k nedobrovolným a neplaceným přesčasům, nemají žádné sociální zabezpečení a v případě onemocnění či těhotenství mohou dostat výpověď.
K běžným praktikám patří dlouhodobé zadržování platů, které znemožňuje nespokojeným zaměstnancům odejít, či nezákonné pokuty. Podle zprávy se prý návštěva toalety bez povolení v továrně Dongguan Crown-Ace Toys Company trestá pokutou 100 jüanů, přičemž základní plat dělníka činí 920 jüanů (asi 2500 korun).
Směny od nevidím do nevidím
Největším problémem jsou extrémně dlouhé směny a nízké mzdy, které nepokrývají životní náklady. Zpráva uvádí, že dělníci v expedičním oddělení továrny Sunny Toys pracovali v srpnu tohoto roku po celý měsíc od osmi ráno do jedenácti večer, včetně několika nočních směn, pouze s jediným dnem volna. To vše za mzdu 1500 až 1700 jüanů (asi 4000 až 4500 korun).
Mezinárodní svaz hračkářského průmyslu (ICTI) už v roce 2002 zavedl proces ICTI CARE, na jehož základě jsou kontrolovaným továrnám udělovány certifikace. Tento systém však skrývá celou řadu problémů.
„Aby továrny obdržely certifikát ICTI, nemusejí v praxi ani dodržovat čínský zákoník práce. Továrny při auditech podvádějí, dokonce školí dělníky, aby odpovídali určitým způsobem. Výsledky auditů navíc nejsou zveřejňovány,“ říká Michala Chatrná, koordinátorka kampaně Víte, s čím si hrajete?
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: