OČISTNÉ PROCESY SÍLÍ - PLANETA ZEMĚ SE OČIŠŤUJE OD HRUBOVIBRAČNÍCH ENERGIÍ
Jaro 2010 bylo v globálním průměru rekordně teplé
19.6.2010
Jaro 2010 (březen-duben) bylo v globálním průměru nejteplejší od počátku měření v roce 1880. Teplota překonala hodnotu za 20. století o 0,73 stupně Celsia. Na rekordní úroveň vystoupila teplota nad pevninami (odchylka +1,22 stupně), nad oceány byla teplota druhá nejvyšší (odchylka +0,55 stupně). Nejtepleji v historii měření bylo na severní polokouli (odchylka +0,86 stupně), na jižní polokouli bylo tepleji jen v roce 1998 (letošní odchylka +0,62 stupně). Rekordních bylo dohromady v globálu i prvních pět měsíců roku (odchylka +0.68 stupně Celsia). Uvádí to zpráva amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).
Také květen byl nejteplejší za posledních zdokumentovaných 130 let. Průměrná teplota byla v globálu oproti průměru o 0,69 stupně Celsia vyšší. Historicky nejteplejší byl květen nad pevninami (odchylka +1,04 stupně), nad oceány byl druhý nejteplejší za rokem 1998 (odchylka + 0,55 stupně).
Nejvyšší teplotní odchylky byly v květnu zaznamenány na východě Severní Ameriky, na východě Brazílie, ve východní Evropě, jižní Asii, východním Rusku a v rovníkové části Afriky. V čínské provincii Jün-nan byl květen nejteplejší od roku 1951. Také v kanadském Ontariu byl květen rekordně teplý. Abnormálně chladno bylo na západě Severní Ameriky, v severní Argentině, v západní Evropě a ve střední části Asie.
Více srážek než obvykle spadlo v květnu ve východní a střední Evropě, v jihovýchodní Číně, jižním Karibiku, severní Argentině, v některých částech USA a na Novém Zélandu. Opačný extrém se vyskytl na jihu USA, ve východní Brazílii, jižním Chile, v Thajsku a v západním Tichomoří.
Nejdeštivější květen od počátku záznamů v roce 1951 měl za následek záplavy v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko a v provincii Ťi-lin. V provincii Liao-ning byl květen druhý nejdeštivější. Na Novém Zélandu na podzim (březen-květen) příliš nepršelo, spadlo tam jen 50 až 80 procent z obvyklého množství srážek, regionální rozdíly však byly značné. Velmi vlhký květen mají za sebou obyvatelé států Západní Austrálie a Severní Teritorium. V jiných částech australského kontinentu bylo spíše sucho, nejméně srážek (jen 48 procent normálu) spadlo v Queenslandu.
Zatímco ve střední a východní Evropě pršelo nezvykle mnoho, ve Velké Británii (a také v Irsku) spadlo v květnu jen 50 procent srážkového normálu. Prvních pět měsíců letošního roku bylo na Britských ostrovech nejsušších za posledních 46 let.
Skoro nikdo nám nevěřil
Komentář slovenského klimatologa Prof. RNDr. Milana Lapina CSc.
Když po nástupu jevu El Niňo v létě 2009 začali klimatologové hovořit o rekordně teplém roce 2010, tak se především skeptici klimatické změny na svých blozích klimatologům doslova vysmívali a tvrdili pravý opak. Svoje prognózy stavěli na trvajícím minimu sluneční aktivity a na poklesu globální teploty vzduchu v letech 2008 a 2009. Klimatologové správně předpokládali, že třileté minimum sluneční aktivity nemůže snížit globální teplotu o víc než 0,1 stupně Celsia, zatímco nastupující El Niňo ji může zvýšit až o 0,3 stupně Celsia. Navíc v letech 2006 až 2009 se dost dramaticky zvýšila koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře.
Tento předpoklad se začíná naplňovat a nejen světové oceány, ale i celková globální teplota vzduchu, atakuje dosud nejvyšší teplotu z roku 1998, tedy stavu po mimořádně silném El Niňo. El Niňo z přelomu let 2009 a 2010 zdaleka nedosáhlo intenzity toho z přelomu let 1997 a 1998, i přes to je globální teplota rekordně vysoká. Kromě toho je dlouhodobě nízká sluneční aktivita. To jednoznačně potvrzuje roli zesilujícího skleníkového efektu atmosféry na zvyšování globální teploty.
Ještě dodávám, že o roli změn sluneční aktivity a střídání jevů El Niňo a La Niňa pišu v článku na: http://www.dmc.fmph.uniba.sk/public_html/climate/NIEKOLKO_POZNAMOK_K_TRENDOM_08.doc
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: