PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Ryby hledají před ropou útočiště u pobřeží USA

18.6.2010

Mobile, Alabama - Důsledky katastrofy způsobené ropou unikající z havarovaného vrtu v Mexickém zálivu zatím nejsou vidět v celé šíři. Znečištěno je asi 190 kilometrů pobřeží a ochranáři zatím napočítali "jen" 783 mrtvých ptáků a 353 uhynulých mořských želv.

Z vrtu vytéká každý den pětatřicet tisíc barelů suroviny. Přibližně polovinu tohoto množství je koncern British Petroleum schopen zachytit pomocí speciálního zvonu. Zbytek se pomalu a nezadržitelně rozptyluje v oceánu.

Mořští biologové se proto obávají nejhoršího.

První známky toho, co se děje pod mořskou hladinou jsou již tady.

Rekordní úlovek

U břehů Floridy, Alabamy, Louisiany a Mississippi je v těchto dnech možné pozorovat nezvykle velké množství ryb.

"Ještě nikdy jsme neměli takový úlovek," řekl agentuře AP Tom Sabo, který vyjíždí na moře z floridského Panama City. "Bylo to neuvěřitelně snadné a jednalo se přitom o zdravé ryby, které se zatím nedostaly do styku s ropou."

Ve vzdálenosti 16 až 20 mil (cca 30 km) od pobřeží chytl do sítě desítky kilogramů kaniců, kranasů, chňapalů a makrel.

John Hocevar z trojčlenné hlídky organizace Greenpeace zase zahlédl nedaleko mangrovových porostů pokrývajících ostrůvky v zátoce Bataria Bay u pobřeží Louisiany desítky delfínů. Jeho kolegové pozorovali v nebývale malé vzdálenosti od břehu žraloky, rejnoky a cípaly.

Ryby, paryby a kytovci podle něj utíkají z míst již zamořených do ropou do čistějších, pobřežních vod.

"Jedním z důvodů, proč ještě nevidíme celý rozsah katastrofy, je ten, že právě začala," tvrdí Hocevar. Odehrává se zatím totiž především pod hladinou oceánu, kde mořští živočichové zřejmě hynou po tisících.

Smrtící past

Lehké složky ropy se rychle mísí s mořskou vodou, hubí plankton a z rozsáhlých oblastí v okolí havarovaného vrtu podle Hocevara mizí kyslík.

Mořská fauna se proto stahuje ke břehům. Stejně tak se pelikáni a další mořští ptáci, pokud zrovna nehnízdí, stahují do mokřadů ve vnitrozemí, kam ropa jen tak hned nepronikne.

U břehu ovšem na mořské živočichy nečeká nic dobrého. Těžké složky ropy zažene vítr, vlny a mořské proudy dříve či později k pobřeží. Mořští tvorové, kteří tu hledají útočiště, se ocitnou v pasti a čeká je smrt.

"Existuje paralela," říká mořský biolog Larry Crowder z Duke University v Durhamu ve státě Severní Karolína. "Proč utíká zvěř na kraj lesa, který zachvátil požár? Ryby, žraloci a želvy se snaží právě tak dostat z vody, o níž se domnívají, že není vhodná k životu."

Po havárii ropného tankeru Exxon Valdez, který ztroskotal v roce 1989 ku břehů Aljašky, zahynulo 250 tisíc mořských ptáků. Nynější katastrofa v Mexickém zálivu postihne podle expertů místní faunu i floru ještě mnohem hůř.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu