PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Počasí v roce 2009, extrémy, hurikány a rozloha ledu v Arktidě

9.12.2009

Rok 2009 je zatím patým nejteplejším rokem v novodobé historii. V prvních deseti měsících letošního roku přesahovaly teploty dlouhodobý normál (1961-1990) v průměru o 0,44°C. Období od ledna do října bylo nadprůměrně teplé na všech kontinentech s výjimkou Severní Ameriky. Dosavadní měření naznačují, že rekordně teplý bude letošek na jihu Asie a ve střední Africe. Celá končící první dekáda nového tisíciletí (2000-2009) byla teplejší než všechny sledované dekády předchozí. V tiskové zprávě z 8. prosince 2009 to uvedla Světová meteorologická organizace (World Meteorological Organization, WMO).

Extrémní výkyvy počasí postihly v roce 2009 (stejně jako v jiných letech) obyvatele všech světadílů. Extrémy se objevovaly nejčastěji v jižní Asii, Austrálii a na jihu Jižní Ameriky. Meteorologové to dávají do souvislosti s ENSO (El Nino-Southern Oscillation - El Niňo Jižní oscilace) a upozorňují na přechod z chladné fáze (slábnoucí La Niňa na začátku roku) do teplé fáze (zesilující El Niňo od května/června).

Teplotní anomálie

Nadprůměrně teplé bylo období od ledna do října v celé Evropě a na Středním východě. Zvláště teplé byly jarní měsíce ve střední Evropě včetně České republiky, kdy byly dlouhodobé průměry překračovány i o více než 5°C. Horké léto mají za sebou ve Španělsku (bylo třetí nejteplejší za rokem 2003 a 2005). V Číně je zatím rok 2009 třetí nejteplejší. Druhý nejteplejší červenec zaznamenali na Aljašce. Naopak říjen byl na většině území USA studený, teploty se propadly o 2,2°C pod průměr. Podobně chladný říjen (s odchylkou -2 až -4°C) byl hlášen ze Skandinávie.

V Austrálii je rok 2009 třetí nejteplejší, vyskytly se tam tři velké vlny veder. Ve státě Victoria byla naměřena nejvyšší teplota 48,8°C. V Argentině, Uruguayi, Paraguayi a na jihu Brazílie bylo počasí na podzim (březen až květen) mimořádně teplé.

Nejhorší sucho za 50 let sužovalo Čínu. Hladina vody v řekách Siang-ťiang a Kan-ťiang, které se vlévají do Jang-c'-ťiangu, poklesla na nejnižší úroveň za poslední půlstoletí. Také v Indiii bylo 40 procent okresů postiženo suchem, přičemž velmi výrazný dopad mělo sucho na severozápadě a severovýchodě země. Letošní monzunové období bylo v Indii jedno z nejslabších od počátku 70. let minulého století.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Na východě Afriky vedlo sucho k závažnému nedostatku potravin.

Mimořádně suché září zkomplikovalo život lidem v Mexiku. Rovněž z Argentiny přišly zprávy o velkém suchu, které způsobilo mnoho škod v zemědělství.

Vichřice, tornáda, povodně

Jedna z nejhorších zimních bouří se prohnala koncem ledna Španělskem a Francií. Rychlost větru odpovídala hurikánu kategorie 3. Další zimní bouře napáchala mnoho škod v celé západní Evropě, přívaly sněhu způsobily chaos v dopravě. Na konci jara a v létě postihly střed Evropy lokální záplavy. Intenzivní srážky spadly v září na jihovýchodě Španělska (přes 300 mm za necelých 48 hodin v místě, kdy dlouhodobý roční úhrn nepřesahuje 450 mm). Ve stejném měsíci napáchaly vydatné deště velké škody na infrastruktuře v Alžírsku, Maroku a Tunisku. Největší srážkové úhrny za 80 let se změnily v ničivé povodně na severozápadě Turecka. Rekordní množství srážek (314 mm za 24 hodin) spadlo v listopadu ve Velké Británii. Tisíciletá povodeň poškodila 1300 domů na severu Anglie (Lake District), zasažen byl i jih a západ Irska.

Rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy odstartovaly rok 2009 v Kolumbii. Severovýchod Brazílie postihly záplavy v dubnu a květnu. Nejhorší sněhová bouře za 15 let udeřila v červenci na jihu Argentiny. Deštivé jaro na jihoamerickém kontinentu vyvrcholilo v listopadu rozsáhlými záplavami v Argentině, Brazílii a Uruguayi. V těchto zemích byly na více místech překonány měsíční rekordy ve srážkových úhrnech.

Kanaďané byli letos svědky rekordního počtu tornád, tornáda tam bohužel zabila i rekordně mnoho lidí. Říjen byl v USA nejdeštivějším měsícem za posledních 115 roků.

Sucho v některých částech Indie vystřídaly na přelomu září a října vytrvalé deště a záplavy, které přivodily smrt více než 250 lidí. Brzký příchod zimy překvapil začátkem listopadu obyvatele na severu Číny. Sněžit tam začalo o měsíc dříve, než je obvyklé.

V září postihly povodně na západě Afriky přes 100 tisíc lidí. Ve státě Burkina Faso spadlo za necelých 12 hodin 263 mm srážek, čímž byl překonán rekord starý 90 let. řeky se rozlily i v Zambii a Namibii, záplavy tam postihly téměř milión obyvatel.

Lokálním záplavám se nevyhnula ani Austrálie. Několik přívalových dešťů s denním úhrnem srážek nad 300 milimetrů rozvodnilo toky v Queenslandu a Novém Jižním Walesu.

Tropické bouře

Během letošní hurikánové sezóny se v Atlantském oceánu zformovalo nejméně pojmenovaných tropických bouří od roku 1997, pravděpodobně se tak stalo v důsledku nepříznivých podmínek pro vznik cyklón souvisejících s nástupem El Niňa. Vzniklo celkem devět tropických bouří (průměr je 11), z toho tři přerostly v hurikán (průměr za sezónu je 6). Dva z hurikánů byly zařazeny do třetí až páté kategorie (to odpovídá průměru).

Ve východní části Tichého oceánu bylo zaznamenáno celkem 20 tropických bouří (průměr je 16), osm z nich zesílilo na hurikán (průměr je 9) a pět na silný hurikán (v průměru se vyskytnou 4).

V západním sektoru Pacifiku dostalo jméno celkem 22 tropických bouří (průměr je 27), 13 z nich přerostlo na tajfun (průměr je 14). Nejvyšší daň si vyžádaly tajfuny Ketsana a Parma, které v září a říjnu způsobily rozsáhlé záplavy na Filipínách, kde zemřelo 900 lidí. Tajfun Morakot zabil v srpnu na Tchaj-wanu 400 osob.

V Indickém oceánu byla sezóna tropických bouří průměrná. Rozvinulo se 10 cyklón. Za zmínku stojí jen Hamish, který se v březnu klasifikoval do 5. nejvyšší kategorie a stal se nejsilnějším cyklónem, který byl od roku 1918 pozorován u východního pobřeží australského spolkového státu Queensland.

Rozloha mořského ledu v Arktidě

Rozloha mořského ledu v Arktidě poklesla v září na letošní minimum 5,10 milionů kilometrů čtverečních. To je třetí nejnižší hodnota v historii měření. Stále platí rekord z roku 2007, kdy se rozsah zalednění propadl na 4,3 mil. km2, druhý je rok 2008 s 4,67 mil. km2.

Finální souhrnnou zprávu o počasí a klimatu v roce 2009 zveřejní Světová meteorologická organizace v březnu 2010.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu