PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Kvůli klimatickým změnám umírá ročně v průměru 315 tisíc lidí
2.6.2009
Kvůli následkům klimatických změn umírá každým rokem na celém světě 315 tisíc lidí a způsobené škody jsou odhadovány na 125 miliard dolarů. 325 milionů lidí pociťuje dopady velmi citelně. Do roku 2030 se počet úmrtí připisovaných změnám podnebí zvýší na 500 tisíc za rok a 660 milionů lidí bude čelit bezprostřednímu ohrožení. Ekonomické škody se vyšplhají na 340 miliard dolarů ročně. Tvrdí to zpráva Světového humanitárního fóra (Global Humanitarian Forum, GHF) zveřejněná 29. května 2009 ve švýcarské Ženevě.
Členy Světového humanitárního fóra je mnoho známých osobností. V čele organizace stojí bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan. Zprávu, která vyhodnocuje dopady podnebných změn na lidstvo a je prvním komplexním dokumentem svého druhu, podporuje i skupina předních expertů, jakým je Rajendra Pachauri, šéf IPCC, nebo Jeffrey Sachs z Kolumbijské univerzity.
Zpráva mimo jiné uvádí, že kvůli změně podnebí se zvyšuje počet přírodních katastrof, šíří se nemoce a prohlubují se potíže s neúrodou, nedostatkem vody a hladomorem. Pro odvrácení nejhorších důsledků je podle autorů nutné zintenzivnit pomoc bohatých států rozvojovým zemím, na které připadá 99 procent obětí klimatických změn.
"Změna klimatu je tichou lidskou krizí, jde o největší nově vznikající humanitární výzvu naší doby," řekl Annan. "Už dnes vyvolává utrpení stovek milionů lidí, přičemž většina z nich si ani neuvědomuje, že jsou oběťmi změny podnebí. Potřebujeme mezinárodní dohodu, která by problém změny klimatu obsáhla a omezila šíření souvisejícího utrpení."
"Jen šest měsíců před kodaňským summitem se svět nachází na křižovatce," pokračoval Annan. "Zpráva je naléhavým signálem pro vyjednavače v Kodani, aby buď dospěli k nejambicióznější mezinárodní dohodě, jaká byla kdy dojednána, nebo aby vyjádřili svůj souhlas se stále se zhoršujícím rizikem hladomoru, masového šíření nemocí a hromadné migrace."
Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .
"Většina světové populace se není schopna vypořádat s dopady klimatických změn... V největším nebezpečí je více než půl miliardy obyvatel v nejchudších oblastech velmi citlivých na změnu podnebí, zvláště to platí pro polovyprahlý pás souše od Sahary po Střední východ a Střední Asii, subsaharskou Afriku, jižní a jihovýchodní Asii a malé ostrovní rozvojové státy," uvedl bývalý generální tajemník OSN a laureát Nobelovy cenu míru za rok 2001 a Sacharovy ceny za rok 2003.
"Změna klimatu je krizí celého lidstva, která hrozí rozvrácením humanitárního systému a posunutím zpět ve vývoji," dodala Barbara Stockingová, ředitelka organizace Oxfam. "Je také krutě nespravedlivá - chudina v rozvojových zemích nese na svých bedrech 90 procent z tohoto břemene - úmrtí, nemoce, strádání a finanční ztráty - přestože je nejméně odpovědná za vznik tohoto problému. Finanční pomoc bohatých států chudým a potřebným zemím nedosahuje dokonce ani jednoho procenta z toho, co potřebují na to, aby se klimatickým změnám dokázaly přizpůsobit. Tahle do očí bijící křivda musí být adresována v prosinci delegátům do Kodaně."
Klimatický summit OSN, který se má uskutečnit v prosinci 2009 v dánském hlavním městě, by měl přinést novou mezinárodně závaznou dohodu o snižování emisí skleníkových plynů.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: