PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Do Gangy proniká slaná mořská voda
2.2.2009
Stoupající hladina moře má na svědomí pronikání slané vody do největší indické řeky Gangy. To ohrožuje ekosystém a na východě Indie mění rozlehlé plochy zemědělské půdy v pustinu, varovali v pondělí podle agentury Reuters klimatologové.
Studie Indické univerzity v Kalkatě zjistila překvapivý růst mangrovníků na březích řeky Gangy, uvedl Pranábes Sanjal, východoindický zástupce v National Coastal Zone Management Authority (NCZMA).
"Tento jev se nazývá zvětšování slaného klínu a způsobuje zasolení podzemních vod v Kalkatě, proměňuje zemědělskou půdu v neúrodnou pustinu," vysvětlil Sanjal, který je expertem na globální oteplování.
Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .
Hladina moře stoupala v některých částech Bengálského zálivu ročně o 3,14 milimetru ve srovnání s globálním průměrem dva milimetry, a ohrozila tak nízko položené oblasti východní Indie.
Klimatologové loni varovali, že vzhledem ke stoupajícím teplotám bude indický subkontinent - domov přibližně šestiny lidstva - tvrdě postižen častějšími a krutějšími přírodními katastrofami, jako jsou záplavy či bouře, a také ve větší míře chorobami a hladem.
Návrat moře k severnímu okraji Kalkaty
Sanjal a pracovníci sekce oceánografie na kalkatské Džadavpurské univerzitě objevili mangrovníky, vzácný jev v pásu podél řeky Gangy, kde leží také největší východoindické město Kalkata s 12 milióny obyvatel.
"Jsme překvapeni přirozenou regenerací mangrovníků podél říčních břehů v Kalkatě a působí nám to starosti," podotkl Sanjal, který přednáší na univerzitě.
Mangrovníky lze typičtěji nalézt ve vzdálenosti 100 kilometrů na bažinatém poloostrově Sundarban, rozprostírajícím se na 26 000 čtverečních kilometrech v největší deltě světa.
Moře podle univerzitních expertů kdysi sahalo až k severnímu okraji Kalkaty, hlavního města indického státu Bangla. "Obáváme se, že to, co se stalo před 6500 lety, by se mohlo opakovat. Zjistili jsme, že se v řece vyskytuje více slanovodních ryb," řekl Sanjal. Nicméně M. L. Mína, přední pracovník odboru pro životní prostředí ve státě Bangla, tvrdí: "Nemyslíme si, že je bezprostřední důvod k obavám."
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: